کد مطلب : 31801 / تاریخ ثبت : 1397/03/06-21:12
هم اندیشی اداره کارتعاون و رفاه اجتماعی البرز

امنیت، بیمه ؛ آینده مبهم پیش روی خبرنگاران/ خبرنگاران تولید کنندگان خبر و محتوا هستند

جلسه مشترک مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی البرز، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی البرز و رییس هیات مدیره خانه مطبوعات استان پیرامون مشکلات و مسائل بیمه ای و معیشتی خبرنگاران در اداره کل ارشاد البرز برگزار شد
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، روز یکشنبه(6اردیبهشت ماه 97) نشست مشترک اصحاب رسانه  با مدیر کل کار تعاون، کارو رفاه اجتماعی، مدیر کل سازمان تامین اجتماعی و جمعی از اعضای خانه مطبوعات استان در سالن جلسات اداره کل فرهنگ وارشاد استان البرز برگزار شد.

در این جلسه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات با اشاره به اینکه خانه مطبوعات عضویت ۲۰۰ نفر از خبرنگاران در استان البرز مشغول به فعالیت است افزود: خبرنگاران با دغدغه ها و مشکلات صنفی بسیاری مواجه هستند و آنچه که برایشان مهم است آینده و امنیت شغلی آنان است.

رضا عباس زاده   " زیره به کرمان بردن است" را خطاب به مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی البرز  گفت و اذعان نمود: این که امروز شما را به جمع خود دعوت نمودیم بدین دلیل است که از ابتدا شما با ما  در تمام دغدغه ها و مشکلات همراه بوده و از نزدیک با تمام مشکلات صنفی ما آگاهی تام دارید. بنوعی جلوی شما مطرح کردن مشکلات زیره به کرمان بردن است.

 یکی از مشکلاتی که خبرنگاران با آن روبرو هستند  نداشتن قانون کار در محیط کاری خود  و قراردادهای درست است، موضوعی بود که رییس هیات مدیره خانه مطبوعات به ان پرداخت و تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی در حوزه رسانه بحث بیمه و معیشت خبرنگاران است که این یک گوشه اش برمی گرد به عدم توانمندی مالی کارفرمایان و مدیر مسوولان رسانه متبوعی که خبرنگار در آن مشغول به کار می شود. این موضوع باعث می شود که مدیر مربوطه نتواند تمام پرسنل خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

رسانه بنوعی تولید کننده بحساب می آید چرا که کارش تولید  کالا که همان تولید خبر و محتواست دیگر موضوع مورد اشاره عباس زاده بود که در این راستا یادآور شد: بارها از استاندار خواهش نمودیم که   ما را نیز در ستاد رفع موانع تولید دخیل دهد. در حال حاضر 212 پایگاه خبری و خبرگزاری ، هفته نامه، ماهنامه مشغول فعالیت می باشند. حضور اکثریت خبرنگاران در تمام حوزه های خبری استانداری و غیره بوضوح دیده می شود که کارشان بازنشر اخبار می باشد.

وی افزود: اما امکان پوشش بیمه ای این تعداد خبرنگار موجود نیست و هیچگونه تسهیلاتی جهت معیشت و بیمه خبرنگاران در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در این نشست با اشاره به این موضوع که، پاسخگویی به تمام اقشار مردم  بویژه رسانه ها از وظایف مهم کارگزاران دولت است اظهار کرد: اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی و دستگاه های زیر مجموعه آن در استان البرز همواره با رویکرد تعامل شایسته با رسانه ها آمادگی حل مسائل و مشکلات روابط کار در رسانه ها و رفع دغدغه انان در خصوص امنیت شغلی و مطالبات بیمه ای و جایگاه شغلی خبرنگاران استان را دارد.

خلیلی در بخش دیگری با نص صریح قانون کار، وظیفه  کارفرمایان  را  نسبت به بیمه کارگران و یا زیرمجموعه خود  یادآور شد  واذعان داشت: کارفرمایان موظف  هستند از ابتدای شروع فعالیت کارگران آنها را بیمه کنند. حال  اگر مشاهده گردید که کارفرمایی از این قانون سرپیچی نموده کارگر و یا کارمند مربوطه می بایست مراتب قانونی را دنبال نماید.

وی تاکید کرد: اگر کارمندی از وظایف خود عدول کرد بنده به عنوان مدیر کل مجموعه وظیفه بازخواست این کارمند را دارم بنابرین بی توجهی یک نفر را نبایستی به همه کارمندان تعمیم داد.

وی افزود: ما در حال حاضر آمادگی داریم تا سوابق بیمه خبرنگاران را همچون گذشته عملیاتی کنیم. هر خبرنگاری با در دست داشتن مستندات خود به اداره کار مراجعه نماید طبق قانون قبلی موظف به برررسی و رسیدگی به بیمه وی خواهیم داشت.

خلیلی در پایان تکریم ارباب را متذکر شدو افزود: مدیران ارشد باید با رصد فعالیت های زیرمجموعه خود جهت حل مشکلات مردم بر آیند. تفاوتی هم ندارد اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی باشد یا تامین اجتماعی و یا غیره . همه موظف به رسیدگی به مشکلات مردم هستیم .

قورچیان معاون مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان البرز نیز در این جلسه اظهار کرد: کسانی که در صنف خبر فعالیت می کنند چشم بیدار جامعه می باشند. دید نقادانه آنها می تواند تمام مسولین استان بخصوص تامین اجتماعی را در انجام رسالت بزرگ خود یاری و کمک نماید.

قورچیان  خطاب به خبرنگاران و دغدغه بیمه ای آنان گفت: برای ما دغدغهم ندی شما عزیزان قابل درک و قابل لمس است . چرا که نگرانی شما همان نگرانی از آینده پیش روی شماست. خوشبختانه در جامعه امروزی  یکی از دستگاه هایی که می تواند آلام مردم را درک کند سازمان تامین اجتماعی است.

قورچیان با بیان اینکه در سطح استان ۴۵۵ هزار نفر بیمه شده داریم، گفت: قسمت عمده ای از آنان در سطح کارگاه ها مشغول به فعالیت هستند و تعداد ۱۲۴ هزار نفر نیز در استان البرز مستمری بگیر هستند.

این مقام مسوول در تامین اجتماعی تاکید کرد: ما بنوبه خود آمادگی رسیدگی به امور بیمه ای خبرنگاران را داریم.
 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
عباس زاده مانیت خانه مطبوعات خلیلی بیمه
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.