کد مطلب : 31791 / تاریخ ثبت : 1397/02/22-20:46

مزاج مجازی حریم خصوصی

عصر ارتباطاطات لباسش را عوض کرد نه این که بد بود نه! آدمیانی به صرف بی خردی آن را خفتگیر کردند لباسش در آوردند و جامه دیگری پوشاندند، عصر ارتباطاطات دو قسمت شد دانشمندی و درستی و نادانشی و وجهه هایی که به ظاهر فرهنگ دانش را یدک می کشیدند
 به قلم مسیحا(محبوبه) اقتداریان
 
آمدنش آنقدر نرم و دلربا بود که فکر کردیم بهار با پاییز رنگا رنگ هر دو یک جامه پوشیده اند!! فکر کردیم نهالی است که می توان در گلدان های سفالی خانه های مان دور حوض بچینیم و هر بار شاهد شکفتن گلها یی باشیم که می تواند عطر خوشایندی مثل عطر شکوفه های بهار نارنج، یاس های صورتی و سپید و شب بو های طناز تابستان های گر گرفته  خانه کاهگلی و قدیمی آب پاشی شده آجر فرش شده  مادر بزرگ را در شب هایش بپاشد!! فکر می کردیم و چه شد!! آب حوض زلال برخی خانه ها را خزه های به رنگ و روی قهوه ای  پوشاند و برخی اهالی این خانه ها را خانه  نشین کرد! و برخی مات و مبهوت ماندند چه شد که فضای خانه ها بجای عطر دانش شد بوی ناخوشایند وابستگی هایی که نه تنها دانش را یدک نمی کشید بلکه انگ  بی فرهنگی را با لباس فناوری های نوین به عصر ارتباطات پوشاند! ما مادنیم و آمارهای دهان پر کنی که خشت خشت خانه های مردمان را نشانه تیغ خود گرفته بود.....


آن زمان کنار میز هر تلفن خاکستری رنگی دفترچه ای کوچک بود که هر نامی را می خواستی در آن گنجینه کوچک و رنگ و رو رفته پیدا می کردی. آن زمان شب های تابستان خانه های مادربزرگ ها و پدربزرگ ها اخر هفته هایش پر بود از دورهمی هایی که خبرهای روز کوچه و خیابانی تا احوالپرسی های دوستانه و فامیلی و گل باقالی های قالیچه هایی که منتظر مشاعره های سعدی و حافظ و شاهنامه خوانی های پدربزرگ بودند!! دورهمی ها همه دورهمی بود. دورهمی ها همه یکجا بود و کسی حواسش به جعبه کوچک خوشرنگ و لعابی نبود که هر تی ثانیه ای آلارم رسیدن پیام را دهد همه یکجا بودند با هم می خندیدند با هم خوش بودند و باهم نگرانی ها دور می زدند!!! آن زمان همه واقعی بودند. کسی برای کسی کلاس چهره و سواد الکی نمی گذاشت. همه آنچه بودند بودند چهره ها همه واقعیو لبخندها نه که لبخند ژکوند باشد، نه! لبخندها با عطر بهار آب پاشی شده بود بدون خط و رنگی !

عصر ارتباطاطات لباسش را عوض کرد نه این که بد بود نه! آدمیانی به صرف بی خردی آن را خفتگیر کردند لباسش در آوردند و جامه دیگری پوشاندند، عصر ارتباطاطات دو قسمت شد دانشمندی و درستی و نادانشی و وجهه هایی که به ظاهر فرهنگ دانش را یدک می کشیدند.. باد سردی میان خانه ها وزید قالیچه های زیر درخت بهارنارنج خانه مادربزرگ ها را جمع کرد! عطر یاس ها و شب بوها به ناگاه در فضا خشکید آب حوض ها لجن گرفت و درهای خانه های دلدادگی را بست و همه شدند بردگان حلقه بگوش فضاهایی که فضا بود نه آدمیان حقیقی!!
دور از حقیقت نگویم خدا به این فضاها خیر دهد پا روی حق نگذاریم هر از چند گاهی فضاهای آرایش شده مجازی دفتر زندگی خانه ای را می بست و  چراغ خانه ها را می شکست و دلی را بدرد می آورد... بگذریم نفهمیدیم چه شد و یا نه می فهمیدیم دارد چه می شود خودمان را به کوچه های پشتی کشاندیم فکر می کردیم هیچ زمان نوبت ما نمی رسد اما رسید و ما زنجیرفضاها برپای بستیم.. کاش می فهمیدیم هر چه چیز را بنا بر فرهنگ درستش باید استفاده  کرد . کیلویی نبود که؛؛؛؛
 
و اما بعد...
مسیر را دور زدیم و وارد عصری بنام عصر ارتباطات شدیم. دورانی که افکار و اذهان عمومی بدست رسانه ها و شبکه های اجتماعی آن را هدایت می کردند. بنوعی همه چیز زیبا جلوه کرد و این شد که، توسعه روز افزون فناوری های نوین ارتباطی و گستره متنوع شبکه های اجتماعی،آسیب های این عرصه را به میزان چشمگیری در قشر جوان و نوجوان جامعه تشدید کرد. معضلی که به اعتقاد اساتید علوم ارتباطات و جامعه شناسان راهکار برون رفت از آن را باید در تقویت سواد رسانه ای جستجو کرد
 


 اگر دیروز از رسانه ها صرفا به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی یاد می شد،لیکن امروز به عنوان مولفه ای تعیین کننده به شمار می روند که در تصمیم سازی ها نیز نقشی موثر ایفا می کنند.

از حق که نگذریم، در این سال های اخیر همین در یک دهه اخیر  را می گویم عرصه دیجیتال از رشد و توسعه تامل برانگیزی برخوردار شد و خودبخود رسانه ها را نیز درگیر تحولات خود کرد. از سویی شیوه  وسرعت اطلاع رسانی تغییر کرد  و از سویی دیگر فناوری های نوینی مانند شبکه های اجتماعی خود موجب تغییر جریان اطلاع رسانی آنهم بسیار عمیق گشت. یعنی در کل تحولات شگرف تغییرات دامن گیر و دور از ذهن بود که شاید به ذهن هم نمی رسید روزی امکانات بدین صورت قابل پیش بینی باشد.
 
حلقه مفقوده ای اینجا فراموش شد ! همه چیز تغییر کرد از نرم افزار گرفته تا سخت افزار تا مدل ها و تجهیزات رسانه ای اما آنچه به آن پرداخته نشد و آن را پستو نگه داشتند فرهنگ سازی و ظرفیت گذاری  چنین فرصت هایی به صرف بهره مندی کاربران بود که می بایست با فرهنگ سازی،  بستر و زمینه  مناسبی را جهت استفاده اصولی از تکنولوژی روز را فراهم می آورد.
شاید تکنولوژی و فناوری های نوین موجب تسهیل در امور زندگی و حتی شکوفایی جامعه ای را سبب شده  باشند ، اما اگر فقدان فرهنگ سازی خود را نشان دهد این فرصت ها بی شک به تهدید منجر می گردد که شاید گاهی  جای جبرانی هم باقی نگذارد. این همان معضلی است که می تواند یک جامعه را به نابودی بکشاند.
 
گوشی ها هوشمند جذابیت های کاذب / هجوم داده های اطلاعاتی
فراگیری، توسعه روز افزون و مضاعف شبکه های ارتباطی ، تجربیات جدیدی را برای جامعه به ارمغان آورد که ازجذابیت های  زیادی  نیز برخوردار بود. شرایطی فراهم آمد که تصورش برای اذهان خیلی دور و یا اصلا امکان پذیر نبود . ریزترین و کاربردی ترین نمونه  تکنولوژی های نوین گوشی های هوشمند وبدنبال آن شبکه های ارتباطی،اجتماعی با پایه گذاری از وایبر، لاین، واتساپ ونهایت به تلگرام و اینستاگرام و...منجر شد عرصه بازنشر و تبادل اطلاعات در کوتاهترین زمان ممکن محقق گردید.
سیل اخبار، اطلاعات، تحلیل ها، گزارشات، نظرها، لطیفه ها، نکات علمی، عکس ها و فیلم ها و... چنان هجمه سنگینی بر مخاطبان جوان و نوجوان  و حتی جامعه بزرگسال تحمیل می کند که این روزها از سوی برخی صاحب نظران از آن تحت عنوان هجوم داده های اطلاعاتی یاد می شود.

در طول سالیان اخیر،انبوهی از کاربران ایرانی و عمدتا اقشار جوان جامعه به عضویت شبکه تلگرام پیوسته اند،طبق آمارهای ارائه شده در حال حاضر قریب به 25 میلیون ایرانی،تحت پوشش این شبکه قرار دارند و به واقع نزدیک به 40 درصد از مشتریان شبکه تلگرام را ایرانیان تشکیل داده اند.
 
اینجا یک پرانتز اطلاعاتی باز کنم
مردم ایران اولین بار از وی چت استفاده می کردند و بعد از مسدود شدن این پیام رسان به وایبر کوچ کردند.
با مسدود شدن وایبر روند مهاجرت ایرانیان به اپلیکیشن دیگر شروع شد و واتس آپ مقصد جدید کاربران ایرانی بود.
این پیام رسان به به علت سرعت خوب در ارسال داده ها از جمله تصاویر و تماس بیشتر مورد توجه قرار گرفت اما در همان روزها بود که حرف های زیاد در خصوص مسدود شدن این پیام رسان نیز در رسانه ها مطرح می شد.
اما واتس آپ به علت محدودیت هایی در ایجاد گروه و صفحه های عضو پذیر برای ایرانی هایی که توییتر و فیس بوک برایشان فیلتر شده بود تامین کننده ی نیازهای آنها نبود.
نقطه شروع و مهاجرت بزرگ ایرانی ها به تلگرام دقیقا مشخص نیست.  اما این مهاجرت دهها میلیونی طی 3 سال اخیر یعنی از سال 1393 اتفاق افتاده است.
تلگرام با اینکه امکان تماس صوتی نداشت اما به علت امکانات در ایجاد گروه و کانال خیلی مورد توجه ایرانی ها قرار گرفت.
با اینکه مالکیت این اپلیکیش موبایل روسیه ای است اما بحث زیادی در خصوص یهودی بودن ملک این اپلیکیشن و جاسوسی آن از ایرانی ها در رسانه های ایران منتشر شد.
اما بالاخره حتی نهادهای دولتی و اشخاص سیاسی نیز به استفاده گسترده از این شبکه پرداختند.
تا کنون هیچ پیام رسان تلفن همراه به این گستردگی نتوانسته بود در جامعه ایرانی و سیاسیون نفوذ کند.
استفاده ایرانی ها از این اپلیکیشن باعث شده تلگرام از یک اپلیکیشن گمنام به 10 اپلیکیشن پیام رسان اول دنیا تبدیل شود و هم اکنون 100 میلیون کاربر فعال ماهیانه را در اختیار بگیرد.
آمار کاربران تلگرام بر حسب کشورها :
نگاهی به داده های تلگرام در سایت آلکسا نشان می دهد که ایرانی ها 70 درصد از کل زمان تلگرام را به خود اختصاص داده اند و بعد از کشور ایران ، آمریکایی ها با 4 درصد در رتبه دوم قرار دارند.
البته با توجه به حضور پرشمار ایرانی ها در کشور آمریکا بعید نیست رقم قابل توجهی از 4 درصد کشور آمریکا نیز مربوط به ایرانی های مقیم کشور آمریکا باشد.
کشور روسیه، ایتالیا و آلمان سه کشور بعدی بیشتر کاربر تلگرام را به خود اختصاص داده اند
)
این پرانتز صرفا جهت اطلاع بود...
 
 
این استقبال انبوه ایرانیان از شبکه مذکور،نگرانی هایی را در ابعاد گوناگون به همراه داشته است که در ذیل این گزارش به مواردی از آن اشاره می شود.
 
*شیوع سواد کاذب*،* توهم دانش تا انتشار شایعه*، جرایم اینترنتی*، طلاق هایی که مسبب اصلی آن فضای مجازی است* و دیگر آسیب های اجتماعی که در بخشی از گفتگو با پلیس فتا به آن اشاره خواهم کرد...
 

پلیس فتا سرفصل سخنان و دغدغه مندی خود را چنین آغاز می کند: از زمانی که  اینترنت وارد فضای زندگی انسان شده تا به امروز، علی رغم تمام مزایا و خوبی هایی که دارد، دغدغه ها و بعضا نگرانی هایی را بر روی دوش خانواده ها تحمیل نموده است.موضوعی که در تمام جوامع  موضوعیت داشته و محدود به جامعه و یا اقلیت خاص نمی شود به دلیل ویژگی های خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده، بسیاری از والدین فرصت، امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربردهای آن را به دست نیاورده اند باعث گردیده یک فضای محرمانه  و خصوصی در داخل خانه برای تک تک افراد خانواده و بخصوص فرزندان ایجاد شود و انها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی به سایت های مختلف در این فضا دسترسی یافته و هر کدام به صرف ویژگی های سنی و شخصیتی متاثر از فضای ناسالم موجود در اینترنت شوند.
همانطور که استقبال مردم از گوشی های هوشمند گران قیمت بیشتر می شود به مراتی استقبال کیف قاپان و سارقان  هم پابه پای مردم بیشتر می شود. این چیزی است که کیف قاپان بدنبال آن هستند و سرقت گوشی هایی که کاربران در حال مکالمه در کوچه و خیابان هستند. حال می ماند تمام داده های خصوصی فرد مورد نظر که در معرض سرقت قرار گرفته است. این همان تهدید امنیت تلفن همراه است که می بایست بی نهایت از ان مراقبت های لازم را بعمل آورد چرا که گاهی بعضی تصاویر خصوصی مورد اخاذی در قبال عدم  انتشار آنها طلب می کنند.
در حساب های کاربری" لاگین " نکنید، انتخاب رمز پیچیده و غیر قابل حدس"pinکد تلفن را فعال نگه دارید"کپی نسخه ی پشتیبان از اطلاعات "
 
کلاهبرداری پیامکی

یکی از شیوه های کلاهبرداری با شیوه های مهندسی شده در فضای مجازی است. که شامل درخواست کمکهای مردمی و تحت تاثیر قراردادن احساسات آنان، و استفاده سودجویانه و برداشته ای غیر مجاز از حساب بانکی..
 
کلاهبرداری پیامکی تحت عنوان همسریابی
کلاهبرداری های دوست یابی  با ارسال یک پیام به شخص غیر همجنس تحت عنوان مایل هستم به عقد موقت شما در آیم؟؟ و اگر مایل هستید فلان عدد را به همین شماره ارسال نمایید. که پشت بند آن اخاذی ها شروع می شود.
 
"اسکیمر"
اسکیمرها قطعه سخت افزاری برای کپی اطلاعات کارت های بانکی هستند. و تعداد زیادی از مشتریان بانک ها را به خاک سیاه نشانده اند. سارقان با نصب اسکمیر و دوربین روی دستگاه خودپردازبانک ها، رمز عبور  و تمام اطلاعات کارت بانکیی که درون دستگاه وارد می شود را کپی و سپس با کپی آن روی کارت خام ، بدون اطلاع شما حساب بانکی را خالی می کنند. شهروندمیبایست هنگام مراجعه به دستگاه خودپرداز  نسبت به عدم وجود اشیا مشکوک اطمینان حاصل کند.smsبانک خود را فعال کنند، رمز عبور در اختیار ناشناس قرار ندهند، رمز عبور خود را دوره ای تغییر دهند.
 
فیشینگ(سایت جعلی)
روشی است که کلاهبرداران با طراحی صفحات جعلی اقدام به سرقت اطلاعات مهم کاربران می کنند.این صفحات بیشتر در مورد صفحات لاگین، درگاه های بانکی و ...می باشد. سارقان نوین یا همان هکرها یک سایت که از نظر ظاهری کاملا مشابه سایت های بانکی و سایت های اصلی است را طراحی کرده و ضمن فریب افراد، اطلاعاتشان را سرقت می کنند که در این صورت حساب فریب خوردگان در کمترین فرصت خالی می شود. شهروندان باید در برابر این روش هشیار باشند بدین صورت که، از اصلی بودن سایت اطمینان حاصل کنند.در آدرس اینترنتی بانک نشان قفل امنیتی وجود داردو سایت های اصلی درگاه های بانکی از پروتکلhttps استفاده می نماید. برای اطمینان از اصلی بودن سایت . شهروند باید ابتدا اطلاعات خود را اشتباه وارد کنداگر سایت اصلی باشدخطا خواهد داد اما سایت فیشینگ اطلاعات اشتباه شما را ثبت خواهد کرد چرا که هیچ ارتباطی با سرور بانکی ندارد.
 
اتاق های چت روم، نشر اکاذیب و هتک حیثیت، اشتراک گذاری  تصاویر، اطلاعات و ویدئو در شبکه های اجتماعی، کی لاگر( نرم افزار نصب شده بر روی کیبوردها جهت دریافت اطلاعات، و خیلی موارد دیگر جزو آسبی های فضای مجازی است که بدون فرهنگ  استفاده درست و منطقی بطور مداوم درگیر ارسال اطلاعات شخصی می باشیم.
 
اما در کل چه باید کرد آیا با فیلترینگ بخشی از این فضاها چاره کار است؟؟؟

 
بنظر می رسد فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و تولید محتوای اصولی و صحیح ازطریق کانال های مرتبط آسانترین و اصلی ترین راهکار برون رفت از چنین معضلاتی خواهد بود. چرا که ما  نباید جهت مهار  آسیب های اجتماعی فناوری را زیر سووال ببریم. بلکه باید یک برنامه مدون و  هوشمندانه ای تعریف کنیم تا بتوانیم با مخاطرات آن مدافعه ای را ایجاد نماییم. راهکارها و توصیه های پلیس فتا را که امنیت بخشی به فضاهای سایبری را بر عهده دارند را باید جدی انگاشت تا کمتر در معر ض آسیب های احتمالی قرار گیریم.
 
 

 


 


 


 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
فضای مجازی خانواده مزاج مجازی حریم خصوصی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.