کد مطلب : 31778 / تاریخ ثبت : 1397/02/01-16:46
حسن روحانی در همایش مدیران ارشد دولت مطرح کرد:

مدیران دولتی چرا روزه سکوت گرفته اند/ ما نازک دل و زود رنج نیستیم / مسند مسوولیتی برای افراد ترسو حرام است

رئیس جمهور گفت: کسی که از وظیفه قانونی خود بخاطر تلفن و اخم یک نفر می‌ترسد و عقب‌نشینی می‌کند، حق ندارد در صندلی بماند و این مسئولیت بر او حرام استبه گزارش خبر نگارخبرصنعت ، حسن روحانی رئیس‌جمهور، صبح امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک ایام شعبان و ماه یام و صیام ماه رمضان  اظهارکرد ماه شعبان پیامبر اسلام است و خداوند ان را با رحمت خود و خشنودی و رضوان خود قرار داده است ماهی که بنام پیامبر سلام است که شیوه پیامبر در ماه شعبان عبادت و نمازو روزه بود. امیدوارم از این ماه پر برکت استفاده کنیم .همانا بالاتر ین استفاده خدمت به مردم است.:
وی افزود: بالاتر از خواندن دعا و حتی قرآن مجید ، حتی نماز مستحب خدمت به مردم است،  اگر ما در این ماه بتوانیم بیش ازدیگر ماه ها به مردم عزیز خدمت کنیم و دلی را خشنود و گرهی را باز نماییم این همه روایت به ما می‌گوید که خداوند رحمت و رضوانش را شامل حال کسی می‌کند که مشکلی از پیش پای مردم بردارد.

رئیس‌جمهور در ادامه با خاطرنشان کردن رفتار مدیریتی باید در راه رضای مردم باشدخطاب به مدیران ارشد دولت گفت: این رئیس و مرئوس بودن اعتباری است و می گذرد، آنچه می‌ماند خدمت به مردم و خوشحال کردن مردم است. اگر خانواده و زن وبچه شما به اداره‌ای بروند و کاری داشته باشند و بخواهند معطل‌شان کنند و از این اتاق به آن اتاق ببرند و از این اوراق به آن اوراق بکشانند و اگر بخواهند امروز را به فردا بیندازند، شما چه حالی پیدا می‌کنید؟ اگر رفتار آن اداره با پدر و مادر، فرزند شما، یک رفتار انسانی مؤدبانه و خوشحال‌کننده باشد شما چه روحیه‌ای پیدا می‌کنید؟تمام مردم از روستایی وشهری و مردو زن اعضای خانواده حق اند.خداوند به انها مانند رئیس خانواده می بیند و رفتار می کند.

روحانی با بیان این مطلب که،  باید باورمان شود که کشور، اداره‌اش و مدیریتش بر عهده ملت است ، حق ملت است و از آن ملت است، تصریح کرد: ما باید باورمان بشود که چیزی بالاتر از نوکری ملت نداریم. ما بالاتر از این نیست که خادمی برای مردم باشیم و اگر کسی خودش را بالاتر از خادمی می‌داند، پس معنای حکومت اسلامی و  از اسلام هم که بگذریم حتی مفهوم مردم‌سالاری دینی را هم  لمس و حس نکرده است.

رئیس قوه مجریه تاکید نمود: اساس دولت همین است و سخن من همین یک کلمه است، به فکر مردم باشیم و برای خدمت به مردم تلاش کنیم و به مردم احترام کنیم. اگر کارمند زیردست شما، اگرمدیر زیردست شما به مردم، به آن پیرمرد، به آن پیرزن، به آن جوان و به آن روستایی احترام کافی نکرد و ادب لازم را به خرج نداد، او نمی‌تواند به عنوان صاحب آن صندلی و میز باشد. او غاصب است.

 چقدر ما سین، جیم ، سووال و گزینش می‌کنیم؟ موضوعی بود که روحانی به آن پرداخت و گفت:  من واقعا  نمی‌دانم این چیزها مثل  غسل و وضو می‌پرسیم و چیزهایی که ربطی به گزینش ندارد. از آبا و اجداد می‌پرسیم، از همسایگان می‌پرسیم، از محل کار می‌پرسیم، یک کلمه نمی‌پرسیم  تو  آیا متعهد هستی و به مردم خدمت می‌کنی و آیا وظیفه خود را خدمت به مردم می‌دانی یا نه؟ این سؤال اگر در سوالات گزینش بود من همه حرف‌هایم را پس می‌گیرم، همه‌اش دنبال آبا و اجداد و قبیله و حزب  می‌رویم. چه‌کار داریم می‌کنیم؟

وی در این باره ادامه داد: تمام آدم‌هایی که در این جمهوری اسلامی به نحوی مدیریت دارند در این انقلاب بزرگ شده‌اند. همه اینها اول انقلاب یک نوجوان و جوان بودند و در همین جمهوری اسلامی تربیت شدند. چند گزینش اینها را عبور دادیم، چند پرونده برایشان درست کردیم. اساس این است  اگر ما از سال 58 که اولین سال بعد از پیروزی انقلاب بود، رفتار ما با مردم با مراجعین اگر بهتر شده است، پس مسیر انقلاب درست است. اگر رفتار ما بدتر شده است پس این انقلاب مسیرش غلط است. نفهمیدیم ما انقلاب یعنی چه.

رئیس جمهور،اساس این انقلاب را احترام به مردم دانست و اذعان  داشت: باید مشکل مردم را حل کنیم، اگر دولت در طول جلساتش  در طول هفته و ماهش آئین‌نامه‌ای را وضع کند که گره‌ای را باز کند .این همه زنجیره شما درست کردید این همه خوان  درست کردید که از 20 خوان عبور کنند تا مجوز یک کار، بنگاه، کار تولیدی بگیرد. اگر این 20خوان را امسال تبدیل به 10خوان کردیم  و گرفتاری مردم را نصف کردیم، معلوم است چهلمین سال انقلاب است و انقلاب را فهمیده‌ایم. اگر این 20 گره را 21 گره کردیم معلوم است که راست نمی‌گوییم و در مسیر انقلاب نیستیم. اساس حکومت بعد از رضای خدا، رضای خلق خدا میباشد.

وی ادامه داد: اگر در نظرسنجی‌ها فهمیدیم که مردم امسال نسبت به پارسال از حکومت، دولت و مسئولیم، مدیران  به خاطر اخلاق، ادب و رفتارشان، راضی‌تر شده‌اند،  پس ما موفق بوده‌ایم.  ما در منطقه و دنیا دشنم و بدخواه داریم اما اینها مهم نیستند . باید به فکر آن باشیم، اما باید اینها را کنار بگذاریم و خودمان  اساس خودمان را اصلاح کنیم.

رئیس جمهور  با اشاره به این که،  باید از میلاد قمر بنی‌هاشم وفا، ایثار و فداکاری را بیاموزیم و برادری و وحدت را در خودمان تقویت کنیم، ادامه داد: زمانی که برای حضرت ابافضل امان‌نامه آوردند، که اگر از برادرجدا بشوی خود و برادرهای دگر در امان هستید  آن را قبول نکرد و  گفت برای من امان اوردید برای پسر رسول خدا امنیت نیست؟ خدا لعنت کند شما و امانتان را. این وفاداری به نظام، امام و راه دین و اخلاق است. همه شعبان همین است.  ما باید این مسیر را انتخاب کنیم موفق می شویم.

رئیس قوه مجریه  محور دیگر سخنانش را به بحث کم آبی و بحران آب معطوف داشت و اظهار نمود: می‌دانیم که کشور در سال کم‌آبی قرار دارد  این را می فهمم. می دانم  مردم ممکن است نگران برخی رفتارهای دشمن و بیگانگان باشند و می‌دانم که در کشور مشکل محیط زیست، بیکاری و عدم اشتغال جوانان و زنان را داریم، اما همه اینها به اعتقاد من با اراده و تصمیم‌مان و اتکال به خداوند،  اگر شدیم جزو رجالی که خداوند می گوید که از راه و یاد خدا و وظیفه الهی بازدارد ، از همه مشکلات عبور می‌کنیم و چیزی وجود ندارد که ملت بزرگ ایران در برابر آن عاجز باشد. موفق می شویم.

روحانی  افزود: اگر در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، مردم را قانع کنیم  و نه تهدید و آنان را همراه خود کنیم،  و مردم از ما پشتیبانی کنند ما موفق خواهیم بود.
روحانی افزود: نمی‌دانم چرا برخی از موبایل، شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات مردم بدشان می‌آید و می‌گویند اگر مردم بی‌اطلاع باشند، شب راحت‌تر می‌خوابیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما حقوق شهروندی را تدوین کرده‌ایم و باید بر مبنای آن عمل کنیم.

روحانی دسترسی به اطلاعات، نظارت و انتقاد را حق مردم دانست و اظهار داشت: از ما انتقاد کنند  ما دل‌نازک و زودرنج نیستیم، با یک کلمه انتقاد آسمان و زمین را بهم بدوزیم .اما ظاهراً غیر از دولت کس دیگری را نمی‌توانند مورد انتقاد قرار دهند و برای آنها مشکل پیش می‌آید . حداقل رئیس جمهور را انتقاد کنید ، برخی افراد خوشحال می‌شوند.بگذارید آنها خوشحال یشوند ما هم بدمان نمی آید..

رئیس جمهور با بیان اینکه باید فضا را برای انتقاد و اظهار نظر مردم، فراهم کنیم و این جزو وظایف ما و حقوق شهروندی است، گفت: اینکه شبکه‌ای انحصار را در اختیار نداشته باشد،‌ صحیح است اما در عین حال باید اجازه دهیم تا مردم زندگی‌شان را بکنند.


رئیس جمهور خطاب به مسئولین فضای مجازی گفت: راه اشتغال ما فضای مجازی است . به همین دلیل هر اقدامی که در این چند ماه می توان برای مسائل اخلاقی و ارزشی مبارزه با ترروریسم  انجام دهند اما هماوره تاکید می نمایم اشتغال مردم باید صورت پذیرد. آمار دومیلیون اشتغال در فضای مجازی است باید اشتغال را تسهیل نماییم چرا که اشتغال برای ما یک اصل  خدشه ناپذیر است . بیکاری را نمی توان اضافه نمود. باید راه درست و دقیق انجام شود.

وی افزود: مردم را در مشکلات قرار ندهید یا کمک کنیم تا نفس راحت بکشند و یا اذیت نکنیم تا نفس راحت بکشند.هر دو حالت وظیفه ما می باشد.  مردم باید زندگی آرامتری داشته باشند.است.میشده برای انجام با بیان اینکه فضای مجازی برای نظارت عامه مردم یعنی امر به معروف و نهی از منکر است، افزود: برخی می‌گویند ما این اقدام را از طریق موبایل و فضای مجازی قبول نداریم و باید در خیابان برویم و یقه مردم را بگیریم، اما با این اقدامات که کار درست نمی‌شود.

روحانی اظهار داشت: ما خیلی با مردم کم صحبت می‌کنیم و مدیران دولتی روزه سکوت گرفته‌اند. نمی‌دانم چه کسی گفته و آنها از چه می‌ترسند، اما هر کس در پست دولتی و در هر رده مدیریتی که قرار دارد، باید بداند طبق قانون و وظیفه شرعی، دارای توانمندی و قدرت بالاست و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر نمی‌تواند و از اخم این و آن می‌ترسد و هراس دارد، باید کنار برود، چرا که واجب نیست، صندلی که اشغال کرده تا پایان 4 سال به آن بچسبد.

رئیس جمهور ادامه داد: مدیر باید به وظیفه قانونی خود عمل کند و باید بداند، وزیر، استاندار، مدیرکل و فرماندار دارای اختیار است و باید از اختیارات خود استفاده کند.

روحانی تأکید کرد: کسی که از وظیفه قانونی خود بخاطر تلفن و اخم یک نفر می‌ترسد و عقب‌نشینی می‌کند، حق ندارد در صندلی بماند و این مسئولیت بر او حرام است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در صندلی وظیفه و قانون نشسته‌ایم و قانون اساسی به ما اختیارات لازم را داده است، گفت: بالاترین قدرت در کشور، قدرت اجرایی و بیشترین بار مسئولیت بر دوش بخش اجرایی قرار دارد که البته قانون اساسی به او قدرت داده و باید محکم و قاطع راه و مسیر خود را ادامه دهد.

روحانی با تأکید بر اینکه هیچ دستگاه نظارتی حق ندارد در مدیریت دخالت کند، گفت: دستگاه نظارتی حق ورود به کار اجرایی را ندارد، البته اگر نظری دارد می‌تواند اعلام کند، اما مدیر اجرایی باید کار خود را انجام دهد.

رئیس جمهور افزود: زمانی یک دستگاه نظارتی برای یک وزارتخانه دولت نوشته بود که در خرید هواپیما چه نوع هواپیمایی را باید خریداری کند و بنده برای آن دستگاه نوشتم که به تو چه ربطی دارد و تو چه کاره‌ای که دخالت می‌کنی. تصور کرده‌اند که چون دستگاه نظارتی هستند، باید نوع هواپیما، خودرو و دارویی را هم که می‌خواهیم خریداری کنیم آنها مشخص کنند. در صورتی که آنها اگر تخلفی بر مبنای قانون دیدند، باید اعلام کنند.

البته اگر بر مبنای قانون باشد، نه بر مبنای عقل ناقص خود؛ عقل ناقص تو که مبنا نیست، آقای دستگاه نظارتی!
وی با تأکید بر اینکه باید در چارچوب قانون سخن گفته و عمل کنیم، خطاب به مدیران ارشد دولت گفت: نباید به برخی نامه‌ها و تهدیدها اعتنا کنیم و اگر می‌ترسید به آنها جواب دهید برای من بفرستید تا خود پاسخ آنها را بدهم.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر دستگاه اجرایی احساس قدرت نکرده و نداند دارای اختیارات است، همواره مورد تهدید بوده و با چشم دیگر به آن می‌نگرند و این در حالی است که ما مسئولیم و باید کشور را اداره کنیم و بار اصلی کشور بر دوش ماست. و بقیه کنار گود هستند و معمولاً کنار گودی‌ها حرف و کف می‌زنند و نکاتی را پیشنهاد می‌کنند، اما نمی‌دانند درون گود چه خبر است.

روحانی افزود: ما در صحنه مسئولیت قرار داریم و بار بر دوش ماست و باید آن را به مقصد برسانیم و در این مسیر اگر کسی چرتکه می‌اندازد که من باید چند سال دیگر به چه مسئولیتی برسم، همین امروز از دولت بیرون برود.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما رسالت سنگینی بر عهده داریم و باید آن را به خوبی انجام دهیم، تصریح کرد: باید بدانیم بدون حمایت و اقناع مردم، پیش نخواهیم رفت و می‌بایست مردم را با بیان درست، کارشناسی و منطقی قانع کنیم، تا آنها احساس کنند اقدامات دولت صحیح است.

روحانی با بیان اینکه وقتی می‌گوییم در کشور با کم‌آبی مواجه هستیم، مردم آن را بهتر از ما می‌دانند و کشاورزان پیش از ما متوجه خشکسالی می‌شوند، گفت: دولت در جایگاهی نیست که به مردم اعلام کند دچار خشکسالی هستیم، بلکه باید برنامه ارایه بدهد.

رئیس جمهور افزود: مدیران دولتی نباید نصیحت‌ کنند و منبر بروند، چرا که برای نصیحت کردن، علما و ائمه جمعه و خیلی‌های دیگر هستند، بلکه مدیر اجرایی کشور، باید برنامه‌ریزی داشته باشد و برای مقابله با کم‌آبی وزرای نیرو، کشاورزی، صنعت و معدن و رئیس سازمان محیط زیست، باید با هم مشورت کرده و برنامه ارایه دهند.

روحانی با بیان اینکه می‌آیند به من گزارش می‌دهند که آب کم است خوب من چه باید بکنم مگر نمی‌دانم که با کم‌آبی مواجه‌ایم. باید برنامه ارایه دهید. هر چه قدر به مردم بگویید صرفه‌جویی کنند، کفایت نمی‌کند. توقع مردم از دولت و دستگاه اجرایی در همه مسایل نصیحت کردن و خواندن روایت و آیه نیست ما به عنوان دولت باید برنامه‌ریزی داشته باشیم تا فساد، کاهش یافته و یا صورت نپذیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر در راستای تسریع در راه‌اندازی دولت الکترونیک تلاش کنیم، فساد کاهش می‌یابد، گفت: باید رابطه مردم با میز اداری قطع شود، نباید ادارات ما به شکلی باشد که مردم برای رسیدگی به امورشان، مجبور به بالارفتن از پله‌ها باشند، بلکه یک نفر باید در طبقه هم‌کف پاسخ آنها را بدهد و این کارکنان هستند که باید بالا و پایین بروند چرا که وقتی بروند و بیایند متوجه می‌شوند که کار مردم را نباید حواله بدهند.

روحانی تصریح کرد: هنگامی که می‌گوییم برای مقابله با فساد باید برنامه ارایه دهیم، منظور این نیست که شلاق زده و زندان کنیم، چرا که این اقدامات در دست قوه قضائیه است. ما در مرحله اجرا بزرگترین وظیفه را برعهده داریم و باید با برنامه‌ریزی درست، کاری کنیم که فساد ناممکن و یا بسیار سخت شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بودجه امسال برنامه‌ریزی کردیم که پول بر مبنای عملکرد اختصاص یابد و امیدواریم اجرایی و عملیاتی شود، گفت: امسال بناست این بودجه نسبت به برخی از دستگاه‌های حداقل عملیاتی توزیع شود.

روحانی با تأکید بر اینکه مردم باید ناظر بر چگونگی مصرف پول‌هایشان باشند، گفت: اعلام کردم پول‌هایی که تخصیص داده  می‌شود باید در سایت منتشر شود تا مردم بدانند این پول به چه کسی داده شده و آن دستگاه به چه میزان خدمت ارایه کرده است.


 روحانی تاکید کرد: به آینده کشور و بقا نظام مطمئن باشید. این انقلاب و نظام بدست ملت و حق بوجود آمده. هیچ کدام از ملت از شعار اول انقلاب خود برنگشته . ملت ما هماوره دنبال استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.این انقلاب تا رسیدن به تمام اهدافش راهش را ادامه می دهد. از حرف ها نترسید. وحدت و انسجام باید حفظ شود.تلاش کنیم و اجازه ندهیم شکاف ها در جامعه افزایش یابد. 

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: سال 97 به مراتب پر بارتر از سال پیش خواهد بود.رشد اقتصادی خواهیم داشت. تورم تک رقمی نیز خواهیم داشت.باید جاذبه های ایران را در بعد سرمایه گذاری افزایش دهیم.
با تعمال سازنده و گسترده با جهان همواره باید راهمان را ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ برجام باشد یا نباشد، با آمریکا و بدون آمریکا ثبات ارزی خواهیم داشت.


مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
وحانی همایش مدیران نازک دل مردم حرام مسوولیت انتقاد
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.