کد مطلب : 31777 / تاریخ ثبت : 1397/01/31-23:13
نظام پزشکی پاسخگو باشد

روز علوم آزمایشگاهی را کسی تبریک نگفت؛ اعتراض دانشجویان و شاغلین علوم آزمایشگاهی مقابل سازمان نظام پزشکی/ جایگاه علوم آزمایشگاهی باید حفظ شود

همزمان با سالروز بزرگداشت تولد حکیم جرجانی وروز علوم آزمایشگاهی جمعی از دانشجویان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی در اعتراض به مسائل صنفی از جمله حذف مقطع دکتری از این رشته، نداشتن پروانه نظام پزشکی و سختی کار فراوان و حقوق بسیار پایین در این رشته، با تجمع مقابل سازمان نظام پزشکی خواهان جلوگیری از ورود رشته‌های غیر مرتبط به منظور اشتغال در آزمایشگاه‌ها شدند
 


به گزارش خبرنگارخبرصنعت و خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، ، همزمان با  سالروز بزرگداشت تولد حکیم جرجانی وروز علوم آزمایشگاهی جمعی از دانشجویان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی در اعتراض به مسائل صنفی از جمله حذف مقطع دکتری از این رشته، نداشتن پروانه نظام پزشکی و سختی کار فراوان و حقوق بسیار پایین در این رشته،  با تجمع مقابل سازمان نظام پزشکی خواهان جلوگیری از ورود رشته‌های غیر مرتبط به منظور اشتغال در آزمایشگاه‌ها شدند.


این تجمع در حالی برگزار گردید که دو جشن بزرگ در تهران  در حال برگزاری  بود که تمامیت . محتوای جشن ها روی مناسبت علوم آزمایشگاهی بود اما  در دو تالار متفاوت که یکی از تالارها  علوم آزمایشگاهیان بالینی به همراه سازمان نظام پزشکی و پاتولوژیست ها را در برگرفته بود و دیگری غیر مرتیطین و انجمن های تک رشته ای به همراه وزیر بهداشت و درمان که حضور و همراهی وزیر بهداشت  و درمان در جشن غیر مرتبط باعلوم ازمایشگاهیان بالینی  جای تامل وسووال برانگیز شد. آنهم این که، آیا از وزیر دعوت نشده بود یا دعوت شده بود و وزیر دعوت را نپذیرفته بود؟؟؟؟

حال به  ادامه ماجرای تجمع از زبان خود دانشجویان می پردازیم که بصورت تلفنی با خبرنگارپارلمانی شبکه خبری البرز و خبر صنعت بیان گردد:

ضمن عرض سلام محضر شما گزارشگر محترم و به نوعی ناجی آزمایشگاهیان گمنام به نمایندگی از یک جامعه 30 هزار نفری کاردان، کارشناس علوم آزمایشگاهی ، پاره ای از مشکلات و توضیحات این صنف را به اطلاع شما می رسانم.

شما از بنده پرسش کردید علت این همه اعتراضات و نارضایتی هایی که در رشته علوم آزمایشگاهی موجود هست منشا چه چیزی است؟  رشته علوم آزمایشگاهی از رشته هایی است که، تحت نظر وزارت بهداشت، دانشجویان این رشته  تدریس می کنند. طی تدریس طرح درس و کوریکولومی که برایشان نوشته شده بسیاری از درسهای علوم پایه پزشکی را در بعضی مواقع همه انها را مجبور به پاس کردن هستند  منتها در تعداد واحدهای کمتری.به عنوان مثال طرح درس فارماکولوژی یا داروشناسی رشته علوم آزمایشگاهی همان طرح درس پزشکی عمومی است و  این وسط آنها ده واحد این داروشناسی را باید پاس نمایند در حالی که علوم پزشکی مجبور است در قالب دو واحد پاس نمایند. مابقی دروس هم  مانند باکتری شناسی ، ویروس شناسی ، آناتومی، فیزیولوژی و ایمنولوژی نیز یه همین منوال است.در نظر بگیرید دانشجویی با چنین فشارهایی که مجبور به پاس کردن این واحدها باشد اما در زمان کمتر با تعداد واحد کمتر نیاز به تلاش و اعصاب وافر می خواهد بود.  این دانشجو واحدها را پاس می کند و حال وقت ورود به بازار است . اما بمحض ورود می بیند توی آزمایشگاهی که قرار است در آن مشغول به کار شود،

شخصی است که با رتبه خداهزار کوریکولومی یک رشته غیرمرتبط قبل از وی استخدام شده و در واقع در این داستان ما کنکوری را که خودمان برگزار کردیم جهت غربالگری و اهمیت دادن به رشته هاآنهم به منظورنگه داشت سلامت جامعه آنهم دست افراد متخصص ، کنکور به بیراهه می رود.در این صورت کسانی را اجازه ورود به آزمایشگاه می دهیم که، تنها قادر به فشردن دکمه دستگاهی جهت روشن شدن است.



وی در ادامه می افزاید: جامعه علوم آزمایشگاهی با وجود سختی کار فراوان؛ حقوق بسیار کمی دارند و در عین حال ورود رشته‌های غیرمرتبط به این حرفه موجب به خطر افتادن اشتغال و بازار کار این رشته شده است که نارضایتی فراوانی را برای شاغلین و دانشجویان تحصیل کننده به وجود آورده است.




دانشجوی علوم آزمایشگاهی در بخش دیگری اظهار می دارد: باید مسولین ما بدانند آزمایشگاه تنها صرف کار با دستگاه نیست.بلکه متخصص این بخش باید قدرت تحلیل داشته باشد چرا که آزمایشها  و داروها روی یکدیگر موثر هستند. مطمئنا کسی که توانایی این حوزه را دارد یک کارشناس علوم آزمایشگاهی است  که بصورت بالینی روی این موارد تبحر دارد. کسی است که اگر دستگاه روزی دچار مشکل شود می تواند بصورت دستی و منوئال آزمایشات را انجام دهد. تمام  این موضوعات  اهمیت رشته علوم آزمایشگاهی می باشد.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی می افزاید: حال شما ببینید با تمام این فشارها متخصصین علوم آزمایشگاهی کمترین حقوق را دریافت می کنند . کارشناس علوم آزمایشگاه شاید حداکثر حقوقش به 1500 برسد. علوم آزمایشگاهی ها به دلیل اعمال نفوذها، فشارها و اختلافات هنوز نتوانستند نظام واحدی تشکیل دهند. همین عدم تشکیل نظام واحد علوم آزمایشگاهی موجب گردیده اهمیت این رشته دیده نشود و درک درستی از آن نداشته باشند.

جایگاه آزمایشگاهیان باید به آزمایشگاه برگردد
این عضو جامعه علوم آزمایشگاهی کشور اظهار کرد:  هدف ما اغتشاش در جامعه و برهم زدن اوضاع نیست بلکه، حقوق ما باید حفظ شود.مردم عزیز باید متوجه باشندشما باید سلامتی خود را تمام مسوولین درخواست نمایید. چرا که حضور افراد غیر متخصص در آزمایشگاه ها معضل ایجاد می کند. خواهان این هستیم که باید جایگاه آزمایشگاهیان به آزمایشگاه برگردد.

1_نداشتن شماره نظام پزشکی برای هر کاردان و کارشناس علوم آزمایشگاهی بالینی که حق مسلم و قانونی هر کاردان و کارشناس علوم آزمایشگاهی است

2_اجرایی نبودن قانون مشاغل سخت و زیان آور برای علوم آزمایشگاهیان که  با نمونه های آلوده سرطانی دست و پنجه نرم می کنند و در معرض ابتلا به انواع بیماری های ویروسی و باکتریایی هستند

3_ اجازه ورود به فارغ التحصیلان رشته های غیر مرتبط جهت کارو ادامه تحصیل که باعث حضورغی مرتبط ها و پایین امدن کیفیت تشخیص می شود.
4_عدم ورود غیر منطقی و هوشمندانه به بحث تحصیلات آزمایشگاهیان و ادامه تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای
5_عدم متعادل سازی حقوق دریافتی بین پزشکان و پیراپزشکان و دریافت حقوق کارگری900هزارتومان برای فارغ التحصیلان باسواد و زحمت کش این جامعه
6_ عدم اجرای قانون ارتقا و بهره وری برای مرتبطان در کنار آزمایشگاهیان متخصص و درس خوانده 
7_نبودن بازار کار استخدامی و قراردادی بودن تمام نیروها به صورت 2ماهه و 6ماهه
از جمله مهم ترین خواسته های  علوم آزمایشگاهیان بود که بنظر می رسد مرز زیادی جهت تحقق مسلم خواسته های آنان نیست.
مسیحا(محبوبه) اقتداریان



مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
علوم آزمایشگاهی دانشجو اعتراض نظام پزشکی کد
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب



















مطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.