کد مطلب : 31759 / تاریخ ثبت : 1397/01/22-23:51
علی گلمرادی:

توجه به صنایع پایین دستی گامی موثر در توسعه ارزش افزوده// حمایت از تولید کننده رسیدن به توسعه پایدار اقتصاد کشور

عضو کمیسیون انرژی و نمایند مردم ماهشهر گفت: اید به تقویت و فعالیت صنایع پاییندستی توجه ویژه نمود چرا که محصول و کالای نهایی را تولید می کند . این نباشد که پتروشیمی ها خوراک تهیه نمایند و صادرکنند و محصول نهایی در کشور دیگری تولید شودو ما باز بشویم مصرف کنندهدکتر علی گلمرادی عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم ماهشهرو بندر امام خمینی در گفتگوی اختصاصی با
خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز و خبر صنعت در خصوص وضعیت نوسانات نرخ ارز و اتفاقات پیش آمده و تاثیر آن بربدنه  صنایع تولید داخل و تولیدکنندگان  با توجه به سالی که " حمایت از کالای ایرانی" نامگذاری شده اظهار کرد: اینگونه اتفاقات از جمله اتفاقات غیر معمول می باشد. در حقیقت بیانگر کم توجهی و بعضا بی تفاوتی عوامل ذیربط در حوزه های مختلف است.همانطور که شما نیز اشاره نمودید رابطه بسیار مستقیمی در نابسامانی که در عرصه تولید با توجه به شعار امسال که" حمایت از کالای ایرانی" است،  قطعا در این حوزه اثر منفی خود را خواهد گذاشت.

نماینده مردم ماهشهر در ادامه خاطرنشان کرد: باید بپذیریم امروز ما داریم یدک بیمارگونه تولید کشور را بدلیل  ناهنجاری های غیر مدیریتی که در سنوات گذشته گریبانگیر شده بود را بدوش می کشیم و به عینه می بینیم تولید کشور حساب و بادقت مورد توجه قرار نگرفته و بهمین جهت است که بخش تولید کشور بخش قوی و تا حدودی بخش پاسخگویی نیست.

وی با بیان این موضوع که، برای تحقق شعار سال لازم است با مدیریت و برنامه ریزی دقیقی حوزه تولید مدیریت شود، تصریح نمود: باید سعی کنیم شرایط  را برای این موضوع فراهم آوریم  تا فضا مساعد شرایط موجود شود. لذا همین موضوع نوسانات ارزی اثر منفی و روانی  بر بازار تولید خواهد داشت.

وی با اشاره به جلسه علنی مجلس و دل نگرانی نمایندگان از رییس بانک مرکزی گفت: ابتدا قرار بر این بود که جلسه غیر علنی باشد اما با رای حدااکثری نمایندگان ، جلسه علنی شد تا مردم در جریان امر قرار گرفته و همچنین مسوولین نیز دراین راستا پاسخگوباشند. هر چند امیدواریم من بعد شاهد تکرار چنین موضوعاتی نباشیم که، همه اوضاع و احوال را برهم زند.

گلمرادی آرامش خاطر تولیدکننده را در چرخه تولید متذکر شدو افزود: تولید کننده نباید دغدغه خاطری برای بی ثباتی بازار داشته باشد بلکه باید در فضای کسب و کار باثبات فعالیت نماید. امروز نیز در جلسه حساسیت های نمایندگان بوضوح بیان گردید و دکتر سیف نیز قول هایی دادند که امید اجرایی شدن این قول و گفته ها را داریم.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر این نکته که ،" ما باید بیشتر در صحنه عمل باشیم در لفافه شعار"، اذعان داشت: متاسفانه آنچه ما را نسبت به اهداف دور نمود این بود که بیشتر خارج از گود عمل حرف زدیم. سعی نمودیم گفتار درمانی داشته باشیم و جوهر عملگرایی را کمرنگ نماییم.

وی تاکید نمود: اگر بدنبال نجات کشور هستیم  باید فضای تولید را به بهترین نحو فراهم نماییم. چرا که اگر به تولید و بحث کیفی  و کمی آن توجه شود قطعا کشور از بسیاری از بحران ها نجات خواهد یافت . باید کمر همت را بست و در میدان عمل خود را نشان دهیم. موانع پیش روی تولید را با  مدیریت درست و برنامه ریزی های صحیح برداریم. باید به این نکته نیز توجه نماییم شعار امسال شعاری متفاوت با سال های گذشته و در برگیرنده  همه آحاد جامعه می باشد.

گلمرادی حمایت مردم از کالای ایرانی را قدمی در جهت توسعه پایدار اقتصاد کشور برشمرد و تصریح نمود: با اعتماد و فرهنگ سازی مردم در استفاده از تولیدات داخل مهم ترین  گام در عرصه اشتغال و ثبات کشور است.

اعتراض امروز نمایندگان مجلس همان اشاعه صدای مردم بود، مطلبی بود که نماینده ماهشهر به آن پرداخت و خاطرنشان کرد: این اعتراضات بیانگر این بود که مسوولین  ودولتمردان بدانند دیگر زمان وعده وعید نیست و باید مرد و مردانه پای کار بایستند . واکنش امروز نمایندگان گامی  در مسیر هشدار به مسوولین بود که بدانند مردم در صحنه هستند و باید با عملکردهای شفاف و درست پاسخگوی مردم باشند.

محور دیگر گفتگوی گلمرادی با خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز معطوف به وضعیت کارخانه های  پتروشیمی شد و گفت: 21 کارخانه پتروشیمی مادردر منطقه بندر ماهشهر و بندر امام وجود دارد. در زمان طراحی کارخانه های پتروشیمی ها فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی نیز طراحی گردید. فاز دوم در برگیرنده صنایع پایین دستی و تکمیلی است که، هم مسیر اشتغال گسترده  را هموار می سازد و هم باعث تقویت زنجیره ارزش، در حوزه انرژی  خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه فاز دوم برای مدت زمانی نادیده گرفته شد که با پیگیری های مجدد که از سال پیش صورت گرفت توانستیم نظر مساعد  وزرای وزارتخانه های نفت و صنعت و معدن  نفت جلب نماییم که  در حال حاضر در دستور کار قرار گرفته است.

گلمرادی تاکید نمود: اگرفاز دوم منطقه ویژه اقتصادی جهت احداث صنایع پایین دستی ، میاندستی و تکمیلی شکل نگیرد می توانیم ادعا کنیم باز اهداف و برنامه های ما در راستای ایجاد ارزش افزوده و توسعه ارزش افزوده ادعایی بی جا بوده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس راه موفقیت  صنایع ، فعالیت صنایع پاییندستی دانست و اظهار کرد: باید به تقویت و فعالیت صنایع پاییندستی توجه ویژه نمود چرا که محصول  و کالای نهایی را تولید می کند . این نباشد که پتروشیمی ها خوراک تهیه نمایند و صادرکنند و محصول نهایی در کشور دیگری تولید شودو ما باز بشویم مصرف کننده . بنابراین اگر این چرخه تکمیل گردید می توان مدعی صنعت موفق بود. در کل باید تولید نهایی را مورد توجه قرار دااد.
 

 
مسیحا( محبوبه) اقتداریان
 


 


 


مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
گلمرادی صنایع پایین دستی پنروشیمی خ9وراک مجلس تولید داخل حمایت سیف
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.