کد مطلب : 31757 / تاریخ ثبت : 1397/01/19-20:43
یادداشت علیرضا رحیمی:

توسعه رقابت برای کالای ایرانی

توجه به تولید ملی در بلندمدت می‌تواند به تقویت پایه‌های اقتصادی کشور و حرکت پایدار به سمت تولید با ثبات منجر شود که رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت

به گزارش خبرنگار خبرصنعت،بازار از چند مولفه تشکیل شده است که عبارتند از: عرضه و تقاضا (توابع بازار) مقدار و قیمت محصول (متغیرهای اصلی بازار)، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان (عامل های اصلی بازار) و عوامل موثر برعرضه (از قبیل تکنولوژی، قیمت عوامل تولید قیمت سایر کالاها، مالیات، یارانه ها و...) و تقاضا (مانند رجحان یا سلیقه مصرف کنندگان، درآمد، قیمت سایر کالاها، انتظارمصرف کنندگان از سطح قیمت و درآمد درآینده و یارانه و...) از سوی دیگر مهمترین و شاید اولین هدف هر نظام اقتصادی برقراری تعادل پایدار درآن می باشد. تعادل دریک نظام مربوط به کنترل یا کاهش نوسانات متغیرهای اصلی (قیمت و مقدار). درمحدوده های تعیین شده می باشد.
این تعادل در تمام کشورها و نظامهای اقتصادی دنبال می شود.حتی درنظامهای اقتصاد آزاد نیز دولت در بعضی واقع برای جلوگیری از نوسان متغیرهای اصلی اقدام به دخالت در بازار و اجرای سیاست های تنظیمی می نماید.
درکشورهای درحال توسعه از جمله ایران، این عدم تعادلها در اقتصاد بیشتر است و بالطبع دخالت دولت در بازار و برای برقراری تعادل عرضه و تقاضا و ثبات قیمتها نیز بیشتر می باشد. از این روبحث تنظیم بازار و سیاست های اعمال شده درجهت توازن بازار و تامین منابع مصرف کنندگان و به تبع آن تولیدکنندگان دراین کشورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
با این تفاسیر سال 1397 با شعار" سال حمایت از کالای ایرانی" از سوی مقام معظم رهبری نام گذاری گردید که طبعا این نام گذاری  تمام قد در گرو اقتصاد مقاومتی است. به پیرو موضوع شعار سال 97 علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم تهران، در یادداشتی نقطه نظرات خود را از محوری ریزبینانه  در قالب رقابت و کیفیت و همچنین قیمت قابل تعریف چنین به تصویر می کشد:
 
توجه به رضایت مشتری و مصرف کننده رکن اصلی در توجه به بحث حمایت از تولیدات و کالای داخلی است. رقابت در حوزه تولید و تجارت همواره سازنده بوده و موجب تقویت کیفیت و کاهش قیمت خواهد بود.
 اساساً برای تحقق شعار سال در حمایت از کالای ایرانی، باید به جای توسعه انحصار به دنبال توسعه رقابت باشیم. کیفیت خوب و قیمت مناسب دو رکن اصلی تصمیم‌گیری مشتریان و خریداران کالاهای مختلف هستند و این دو رکن زمانی محقق می‌شوند که زمینه رقابت سازنده و سالم برای تولیدکنندگان خرد و کلان به صورت عادلانه وجود داشته باشد.
بحث حمایت از کالا و تولیدات داخلی در سال‌های اخیر همواره یکی از سیاست‌های اصلی کشور و نظام بوده، اما متأسفانه شاهد هستیم که نه تنها مردم و عموم جامعه بلکه بسیاری از دستگاه‌های داخلی هم وقتی نوبت به انتخاب بین دو کالای داخلی و خارجی می‌رسد، گزینه دوم را برمی‌گزینند.
شاید در نگاه اول به نظر این انتخاب جای نقد زیادی داشته باشد اما با نگاهی دقیق‌تر درس‌ها و نکاتی را هم دارد که در صورت نادیده گرفته شدن، وضعیت تولیدات داخلی ما را همچنان در همین اوضاع نامطلوب نگه می‌دارد. مسأله این است که وقتی تولیدات داخلی ما به لحاظ کیفیت و قیمت دارای مزیت رقابتی نیستند و فاصله آنها با نمونه‌های مشابه خارجی بسیار زیاد است، نمی‌توان آنقدرها هم به مشتری خرده گرفت  و اجباری برای وی درخصوص استفاده ازکالای وطنی در سبد خرید خود قرار داد.  بی شک این اتفاق چهره واقعی بخود نخواهد گرفت.
به عبارتی زمانی می‌توان توقع افزایش خرید کالای داخلی از مشتریان را داشت که مجموعه فرآیندها و اقداماتی که منجر به افزایش مزیت‌های رقابتی این تولیدات می‌شوند هم مورد توجه سیاستگذاران و تصمیم‌گیران قرار گرفته و به اجرا دربیایند.
توجه به تولید ملی در بلندمدت می‌تواند به تقویت پایه‌های اقتصادی کشور و حرکت پایدار به سمت تولید با ثبات منجر شود که رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت. در حوزه واردات؛ تنظیم تعرفه‌ها با هدف تقویت تولید ملی تأثیر مستقیمی بر بازار و نیز تأمین حقوق مصرف کننده می‌گذارد.
کالای ایرانی بدون ارتقای کیفیت و افزایش توان رقابت و صرفاً از طریق دوپینگ‌های سیاسی برای اتخاذ یک ژست اقتصادی محکوم به شکست خواهد بود. تجربه بازار و مصرف کنندگان ایرانی نشان داده است که به بهانه شعار سال و حمایت از کالای ایرانی نباید جنس‌های بی‌کیفیت ایرانی جای اجناس بنجل چینی را بگیرد. نیاز شبکه اقتصاد کشور در این حوزه رسیدن به سطحی از کیفیت و قیمت در تولیدات است که خاطره کالای چینی را از ذهن مصرف‌کننده خارج کند و به مرز رقابت با تولیدکنندگان با نام و نشان در هر بخشی برسد.
اصلاح شبکه توزیع و خدمات پس از فروش به گونه‌ای که رضایت کامل مشتری و مصرف کننده را در پی داشته باشد از اقدامات مهمی است که سال‌ها در فرآیند تولید ملی مورد غفلت قرار گرفته است. اگر تولیدکنندگان اخلاق و وجدان کاری را در همه لایه‌های تولید محور عمل خود قرار دهند و رضایت مشتری اولویت اول آنها قبل از توجه به سود نهایی باشد، می‌توان به استقبال مردم از کالای ایرانی امیدوار بود.
جلب اعتماد پایدار مردم نسبت به کیفیت کالا و خدمات مهم‌ترین گام در مسیر تقویت تولید ملی خواهد بود. افزایش کمی فروش یک کالا بدون استمرار آن و در قدم بعد کاهش شدید استقبال مصرف کنندگان نشان از نگاه ابزاری به مشتری و عدم توجه به رضایت مصرف کنندگان دارد. برای باز گرداندن سهم تولیدکننده داخلی از بازارهای موجود کشور راه دشواری پیش روی تولیدکنندگان قرار دارد که مهم‌ترین آن برداشتن گام‌های سازنده و ملموس در جلب اعتماد مردم نسبت به کیفیت کالای ایرانی و خدمات پس از فروش است. نمی‌توان به صرف حمایت از کالای ایرانی قواعد رقابت سالم و سازنده را نادیده گرفت و فضا را برای هجوم کالاهای بی کیفیت به بازار فراهم کرد.
مدیریت قاچاق کالا و نیز نظارت سختگیرانه بر کیفیت و قیمت کالاهای ایرانی از اقدامات تعادل بخش برای جلوگیری از افزایش حبابی قیمت‌ها و نیز تنظیم هوشمندانه تعرفه واردات کالاها با محوریت تقویت صادرات کالای ایرانی از جمله اقدامات مهم و ضروری است که از طریق مراجع حاکمیتی و نظارتی قابل انجام است.
 


 


 
مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
حمایت ایرانی کالا توسعه بازار رقابت کیفیت رحیمی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.