کد مطلب : 31755 / تاریخ ثبت : 1396/12/22-20:55
رحیمی در یادداشتی تشریح کرد:

چرا استیضاح ربیعی ناکام ماند؟

عضو فراکسیون امید مجلس در یادداشتی جلسه بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اینگونه تشریح کرد: تلاش مخالفان در ایجاد جو احساسی علیه وزیر مبتنی بر اطلاعات غیرمتقن بود که همان هم با یک توضیح عادی وزیر رنگ باخت. تلاش برای اثبات انتساب دروغ و نفاق به وزیر همزمان با نسبتهای بی مستند در باج دهی برای مدیریت استیضاح نتیجه منفی علیه مخالفان در صحن بجا گذاشت

 
به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز و خبر صنعت، علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی در خصوص استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت، نوشت: توضیحات آقای ربیعی و عذرخواهی صریح وی بابت حوادثی که بطور سازمانی به مدیریت کلان تحت وزارتش مربوط می‌شود، در رای نمایندگان بطور مستقیم اثرگذار بود.

در ادامه این یادداشت آمده است:
استیضاح علی ربیعی علیرغم فضاسازی سنگین چند ماهه در مجلس و دولت و رسانه ها  نتوانسب حد نصاب رای عدم اعتماد نمایندگان را کسب کند. به نظر میرسد دلائل مدیریتی و حقوقی مخالفان هم در ارائه مستندات و هم در بیان مطالب از استحکام و قوت لازم برخودار نبود.
تلاش مخالفان در ایجاد جو احساسی علیه وزیر مبتنی بر اطلاعات غیرمتقن بود که همان هم با یک توضیح عادی وزیر رنگ باخت.  تلاش برای اثبات انتساب دروغ و نفاق به وزیر همزمان با نسبتهای بی مستند در باج دهی برای مدیریت استیضاح نتیجه منفی علیه مخالفان در صحن بجا گذاشت.
 صرفنظر از نسبت‌هایی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به برخی اشخاص و صنوف به ویژه خبرنگاران با نام یا بی‌نام داده شد بدلیل فقدان پشتوانه لازم در ارائه ادله لازم و متقابل توضیحات رسای وزیر در دفاع، چنین ادعاها و نسبتهایی مقبول نیافتاد.
 تصمیم فراکسیون امید در مخالفت با استیضاح در دقائق قبل از شروع جلسه علنی علیرغم میدان‌داری برخی اعضای فراکسیون که بطور فردی متقاضی استیضاح بودند در فرایند نهایی استیضاح اثرگذار بود.
 دفاع ساده و توضیحات پراکنده آقای ربیعی و عذرخواهی صریح وی بابت حوادثی که بطور سازمانی به مدیریت کلان تحت وزارتش مربوط می شود خصوصا در بیست دقیقه مرحله پایانی در رای نمایندگان بطور مستقیم اثرگذار بود. دفاع آقای ربیعی از مدیران ارشد وزارتخانه که حاکی از رد قوی شبهات مطرح شده بود نکته مثبتی در صراحت لهجه وی تلقی گردید.
استیضاح ربیعی و فرایندی که طی شد نشان داد کلید زدن استیضاح بدون تهیه و ارائه مستندات حقوقی و مدیریتی و افراط در بهره گیری از فضای رسانه‌ای و تحریک افکار عمومی به بهانه  نتیجه نگرفتن از سوال رسمی از وزیر، نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه ظرفیت استیضاح را نیز از ماهیت نظارتی و اثربخش به وضعیت عادی و بی ثمر تنزل می دهد.

قابل ذکر این که  پیش از این علیرضا رحیمی در یا دداشت  دیگر خود با سرفصل: استیضاح و مسیر اصلاحات گفته بود: گویا فراموش شده که ، هدف اصلی برای هر استیضاحی بهبود شرایط بنفع کشورو مردم باید باشداما تنزل مطالبات از دولت و وزیران به سلیقه های فردی و حتی گروهی انحراف از کاربرد استیضاح به عنوان ابزار نظارتی مجلس است.
همچنین در این یاداشت آمده: استیضاحی که،( با ماندن و رفتن وزیر) منجر به بهبود شرایط و اصلاح امور نشود خود حاشیه بزرگی است برای انحراف افکاعمومی از تصمیمی های محفلی ولی مهم که در نهان جریان دارد.
مسیحا( محبوبه)  اقتداریان
 
 
مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
رحیمی استیضاح یاداشت ناکام مجلس ربیعی وزیر
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.