کد مطلب : 31754 / تاریخ ثبت : 1396/12/21-15:32
علیرضا رحیمی

حق مجلس استیضاح و وظیفه دولت روشنگری و دفاع است/ استیضاح به وزن کشی قدرت میان دولت و مجلس تبدیل شده است

افراط و تفریط در ارزیابی مدیریت و عملکرد وزیران مهمه ترین بخش انحراف افرین در جریان استیضاح است .نکته ای که در کمترین وضعیتی مجلس در همه ادوار توانسته از آن خلاصی یابد


به گزارش خبرنگار پارلمانی  شبکه خبری البرز و خبر صنعت، علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس ,و نماینده مردم تهران و همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست اهی خارجی مجلس  در یادداشتی به بیان نکاتی درباره استیضاح سه  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی و «مسیر اصلاحات» پرداخت.
این نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس نوشتاستیضاح علاوه بر کارکردش بعنوان ابزار قانونی نظارت مجلس، در گذر زمان به وزن کشی قدرت بین دولت و مجلس تبدیل شده است.
صرف‌نظر ازمحورهای استیضاح کرکری‌ها و تهدیدهای رسانه محور نمایندگان و دولتیان فضای استیضاح را صفر و صدی و برای رسانه و افکار عمومی جذاب‌تر کرده است.
گویا فراموش شده که هدف اصلی برای هر استیضاحی بهبود شرایط به نفع کشور و مردم باید باشد اما تنزل مطالبات از دولت و وزیران به سلیقه‌های فردی و حتی گروهی انحراف از کاربرد استیضاح به‌عنوان ابزار نظارت مجلس است.
استیضاحی که (با ماندن یا رفتن وزیر) منجر بهبود شرایط و اصلاح امور نشود خود حاشیه بزرگی است، برای انحراف افکار عمومی از تصمیم‌های محفلی، ولی مهم که در نهان جریان دارد.
لابی‌های قدرتمند دولت و مجلس تا آنجا که شدنی است، به‌طور متقابل درگیر مقاومت ضربدری هستند و در جایی که امر به استیضاح رسید باقدرت بیشتر فضاسازی می‌کنند و روز استیضاح نتیجه مقاومت‌ها گاه شگفتی‌ساز  می‌شود.
حمایت از دولتی که امید مردم پشتوانه رای او بوده یک اصل محوری در فضای مدیریتی و سیاسی کشور است
حمایت از دولتی که امید مردم پشتوانه رای او بوده یک اصل محوری در فضای مدیریتی و سیاسی کشور است اما مهم‌تر از دولت و حسن روحانی، مردمی هستند که امیدشان را به‌دست او به امانت سپرده‌اند و مباد که دولتدر گرد و غبار گذر زمان، امید مردم را ناامید کند.
وجه مشترک وزیران استیضاح شده در تعامل با کارگران، کشاورزان و عامه مردمی است که روزانه به‌طور روزانه با عملکرد کارگزاران و عوامل اجرایی این سه دستگاه رو در رو میشوند.
ضعف مدیریتی و نقص فرایندهای اجرایی استارت موتور استیضاح
نارضایتی نسبی و گاهاً شدید مردم بیشترین فشار وارده بر نمایندگان مجلسرا درپی داشته است این استیضاح را نباید به نارضایتی از عملکرد سه ماهه وزیران دانست. ضعف مدیریتی بطور عام و مشترک و نقص فرایندهای اجرایی گاهی کافی است که موتور استیضاح را روشن کند.
مهم ترین بخش انحراف جریان استیضاح افراط و تفریط در ارزیابی مدیریت وزیران
افراط و تفریط در ارزیابی مدیریت و عملکرد وزیران مهمترین بخش انحراف‌آفرین در جریان استیضاح است نکته‌ای که در کمتر وضعیتی مجلس در همه ادوار توانسته از آن خلاصی یابد و بی‌حب و بغض استیضاحی حرفه‌ای را رقم زند.
از آنجا که استیضاح صرف‌نظر از ماندن یا رفتن وزیر می‌تواند تاثیر مستقیمی در بهبود شرایط مدیریتی و رضایت و رفاه مردم داشته باشد، رییس جمهور و دولت اساساً باید پذیرای استیضاح باشند و به‌عنوان یک فرصت برای تبیین مجدد اقدامات انجام شده و دفاع از عملکرد خود به آن بنگرند.
حق مجلس استیضاح و وظیفه دولت روشنگری و دفاع است.
شایان ذکر است 6 ماه پیش نمایندگان مجلس به سه وزیر رای اعتماد دادند.


Alireza_Rahimi_MP - کانال رسمی علیرضا رحیمی مشاهده کانال تلگرام ...

www.tele-wall.ir/telegram/channels/view/Alireza_Rahimi_M
مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
استیضاح= وزیران رحیمی مجلس بهبود= معیشت
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.