کد مطلب : 31751 / تاریخ ثبت : 1396/12/20-24:13
عباس پاپی زاده در گفتگوی اختصاصی مطرح کرد

ایران جزو 5کشور اول جهان به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری/ عضویت ایران در کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی مزیتی ندارد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی، بیان کرد: امروز نمایندگان مخالف، نظر خود را به هیات رییسه تقدیم کردند، لذا فرصتی به زودی فراهم می شود که مجددا درباره این موضوع بررسی کنیم تا شرایط جدیدی در کشور ایجاد شود و بعد از آن هم امیدواریم کشور آماده ورود به کنوانسیون شودعباس پاپی زاده سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دزفول  در خصوص اهمیت ذخایر گونه های  گیاهی و جانوری درگفگتوی اختصاصی  خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز وخبر صنعت، در آستانه هفته منابع طبیعی  اظهار کرد: ایران با برخورداری از 11 اقلیم از 13 اقلیم جهانی و همچنین با 8 هزار گونه گیاهی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری جزو 5 کشور اول جهان است و این موضوع یک ثروت برای کشور محسوب می شود.

پاپی زاده با بیان این موضوع که، ایران به عنوان یکی از وارد کنندگان گونه های گیاهی است که خود بومی منطقه ایران بوده اند خاطرنشان کرد:  بسیاری از گونه های گیاهی که هم اکنون از آنها به عنوان منابع غذایی  یاد می شود خاستگاه اصلی اشان ایران بوده است که متاسفانه در حال حاضر ایران وارد کننده محصول بومی خود می باشد.

 اهمیت غذایی گونه گیاهی بومی  یونجه
گیاه یونجه مهمترین گیاه علوفه ای جهان و اولین گیاه علوفه ای اهلی شده ، موضوع مورد بحث پاپی زاده بود که با اظهار تاسف یادآور شد و گفت: همانطور که می دانید موطن اصلی یونجه ایران و جنوب غربی آسیاست. یونجه به علت غنی بودن از پروتئین، کلیسیم ، ویتامین و نیز به دلیل خوش خوراک بودن و درصد کم سلولز در ردیف مهمترین گیاهان علوفه ای قرار گرفته است.  

این گیاه در 470 پیش از میلاد مسیح از ایران به یونان برده شده و از آنجا به سایر کشورها از جمله آمریکا منتقل شده است که، جای تاسف است ایران تبدیل به وارد کننده این گیاه می باشد.

منابع ژنتیک ازجمله ثروت‌های ملی کشورهای مختلف دنیاست
محور دیگر سخنان سخنگوی کمیسیون کشاورزی به اهمیت  " بانک ژن گیاهی"  معطوف شدو اذعان داشت: منابع ژنتیک ازجمله ثروت‌های ملی کشورهای مختلف دنیاست که به اعتقاد کارشناسان، تضمین‌کننده حیات بشر و از سوی دیگر فرصتی برای کسب منافع اقتصادی حاصل از مدیریت درست در نگهداری و بهره‌برداری از این منابع است.

 بانک ژن گیاهی ایران جزو ۱۰‌بانک ژن برتر دنیاست
پاپی زاده افزود:  ایران نیز به‌عنوان یکی از مراکز پیدایش، اهلی‌سازی و تنوع منابع ژنتیک و دامی، دارای جایگاه حائز اهمیتی در جهان است و براساس گزارش‌های فائو، بانک ژن گیاهی ایران جزو ۱۰‌بانک ژن برتر دنیاست و همچنین بین کشورهای درحال‌توسعه، بعد از چین، هند و برزیل، دارای مقام چهارم است .

زمزمه های پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی
نماینده مردم دزفول در خصوص زمزمه های پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی اشاره کرد وتصریح نمود: ایران عضو کنوانسیون یوفا نبود، اما در سال 82 قانون ثبت ارقام گیاهی به تصویب مجلس رسید و به دنبال آن هم موسسه تحقیقات ثبت بذر و نهال تشکیل و نظام ویژه ای برای حمایت از تولید ارقام داخلی در کشور ایجاد شد.

وی ادامه داد: نزدیک به 60 کشور عضو این کنوانسیون شدند، اما هنوز برخی کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکای جنوبی و آسیایی به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد عضو این کنوانسیون نشدند.

پاپی زاده گفت: عضویت ایران در کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی برای ما در شرایط فعلی مزیتی ندارد .
سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی، بیان کرد: امروز نمایندگان مخالف، نظر خود را به هیات رییسه تقدیم کردند، لذا فرصتی به زودی فراهم می شود که مجددا درباره این موضوع بررسی کنیم تا شرایط جدیدی در کشور ایجاد شود و بعد از آن هم امیدواریم کشور آماده ورود به کنوانسیون شود.مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
پاپی زاده مجلس کنوانسیون گونه گیاهی یونجه عضویت ایران
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.