کد مطلب : 31750 / تاریخ ثبت : 1396/12/17-19:45
یادداشت علیرضا رحیمی:

علیرضا رحیمی؛ «روز جهانی زن و مطالبات مشترک انسانی

عضو هیات رییسه فراکسیون امید گفت: روز جهانی زن فرصتی دوباره برای توقف رویکرد انحرافی مردسالار و تزریق همدلی و انسانیت و مساوات به جامعه بشری است که تامین آرامش بیشتر برای زنان و دختران در ساخت آینده‌ای درخشان‌تر مهمترین رکن آن به شمار می‌آید
به گزارش خبرنگارپارلمانی شبکه خبری البرز و خبرصنعت ،یادداشت علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه فراکسیون امید، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ، با عنوان «روز جهانی زن و مطالبات مشترک انسانی» نوشت:
روز جهانی زن فرصتی برای همگرایی بیشتر بشری در احقاق حقوق و مطالبات زنان در حوزه های انسانی، اجتماعی، سیاسی، مدیریتی و اقتصادی است.

حجم ویرانگر تبعیض در اکثر مناطق دنیا و کشورها علیه زنان شرایط پیچیده تاریخی فراهم کرده که انباشت مطالبات بحق زنان، اصلاحات لازم در فضاهای مختلف را مقاوم‌تر کرده است.

گو اینکه گاردهای جدیدتری در فضاهای نوین زندگی زیر نقاب مدرنیته همچنان علیه زنان و به نفع تبعیض رخ می‌نماید و این شاید مهمترین دلیل نو شدن مدل فریاد زنان در حقانیت انسانی، توانمندی، تفوق نقش آفرینی و اثرگذاری فراگیر خود در عمق جامعه بشری است.

ایران نیز در حوزه زنان و مسائل و مصائب آنها، بریده از جهان نیست. جنس مطالبات همرنگ و تبعیض و حرمان تاریخی در وجوه مختلف آن درد مشترکی برای جامعه زنان پدید آورده که ماهیت این درد بیشتر فرهنگی – اجتماعی است تا سیاسی و دینی و به همین دلیل انگ سیاسی به فریاد زنان نشان از نشناختن ماهیت این اعتراضات و مطالبات است.

امروزه مطالبات زنان چه توسط تریبونهای رسمی و چه توسط نمایندگان اجتماعی و سیاسی آنها متاسفانه همچنان در سطح و به طور نازل بیان می‌شود و گویا تغییر(اصلاح) نگاه و رویکرد جامعه به زن و حقوق و مطالبات انباشته او اولویت فراموش شده و خاموش حتی در جامعه زنان شده است.

آمارهای ناگفته تبعیض و تجاوز و تحقیر و اجحاف در سطوح مختلف محلی منطقه‌ای و ملی نشان ظلم مضاعفی است که در جامعه بشری علیه زنان همچنان جاری است و اختصاص به ایران هم ندارد و کارنامه زرورق پیچ شده مراجع رسمی و دولتی حوزه زنان گاها این جفاها را بیشتر به محاق می‌برد.

اسید پاشی و آدم‌ربایی و بعضا زندان‌های قبیله‌ای علیه زنان و دختران نقطه سیاه و شرم آور جهان سوم و اوج هلاکت فرهنگی یک جامعه (در سطوح خرد و کلان) است که مجازات‌های نیم بند قانونی نیز ترمیمی در داغ ماندگار آن ایجاد نمی‌کند.

زنان ایرانی اگرچه در سطح دنیا توان درخشش و افتخار آفرینی خود را در حوزه های علمی، فرهنگی، ورزشی، هنری، و مدیریتی بارها اثبات کرده اند اما ایجاد آرامش خاطر و پشتیبانی‌های سیاسی، دولتی، مالی و مدیریتی از حضور و فعالیت منسجم زنان کشورمان می‌تواند دستاوردهای درخشان‌تری را در فضای بین‌المللی برای زن ایرانی رقم زند.

اگرچه به نسبت برخی کشورها در شاخص‌های مختلف انسانی پیشرفت ایران در حوزه زنان گزارش می‌شود اما برای تامین عدالت اجتماعی زنان در سطوح و سنین و مناطق مختلف فاصله زیادی با وضعیت مطلوب و پیش رونده داریم.

دختران پاک و زلال و توانای این سرزمین شایسته نشاط و بالندگی و تحقق آرزوهای خرد و کلان‌شان هستند و تامین فضای لازم برای پیشرفت و موفقیت فردی و جمعی زنان مسئولیت مهمی است که متوجه همه افراد جامعه بویژه دولتیان و مجلسیان است.

روز جهانی زن فرصتی دوباره برای توقف رویکرد انحرافی مردسالار و تزریق همدلی و انسانیت و مساوات به جامعه بشری است که تامین آرامش بیشتر برای زنان و دختران در ساخت آینده‌ای درخشان‌تر مهمترین رکن آن به شمار می‌آید.
 


 


مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
حیمی روز جهانی زن فراکسیون خشونت مطالبات مشترک انسانی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.