کد مطلب : 31742 / تاریخ ثبت : 1396/12/13-20:27
نهالستان بزرگ کرج یکی از قابلیت های مهم در البرز

بمنظور جلوگیری از ریزگردها/منابع طبیعی و آبخیزداری البرز آماده توزیع و کاشت نهال بومی بیابانی در کشور عراق

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت:همانطور که استان البرز در بحث تامین نهال به مناطق بیابانی کشور بمنظور جلوگیری ازریزگردها، گام های موثری برداشته است ؛ آمادگی این را نیز داریم که در مناطق بیابانی کشور عراق که از آن به عنوان کانون و منشا خارجی ریزگردهای خارجی نام برده می شود با توجه به شرایط آب و هوایی و هماهنگی های لازم از سوی مسوولین در این مناطق نهال کاری انجام شود

گفتگوی ویژه خبرنگار خبر صنعت با مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در خصوص توانمندی تولید نهال در استان البرز و عرضه آن به استان های همجوار.

دکتر فرضی با بیان این موضوع که استان البرزظرفیت بسیار خوبی است در خصوص تولید نهال برای استان و دیگر استان های همجوار اظهار کرد: با توجه به این که استان البرز از ظرفیت ویژه ای  در تولید نهال برخوردار است، توانسته  ایم از این ظرفیت علاوه بر استان های همجوار، درمناطق بیابانی استان های یزد  و کرمان  نیز توزیع نهال داشته باشیم.

تولیدات نهال استان البرز از نظر کیفی در سطح عالی قرار دارد مطلبی بود که فرضی به آن پرداخت و افزود: تولیدات نهال استان البرز دارا ی گواهینامه ایزو  می باشد که شامل کیفیت و مدیریت است. این موضوع نشاندهنده این است که روند  تولیدات نهال در البرز از نظر کیفی  بصورت علمی بوده است. و این موضوع را می توان به عنوان یکی از قابلیت های استان البر یادآور شد.

نهالستان بزرگ کرج یکی از قابلیت های مطرح شده در استان البرز دیگر موضوع مورد بحث مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری بود که در این مورد خاطرنشان کرد: تولید نهال­ های اقتصادی و سازگار با شرایط اکولوژیکی استان در نهالستان بزرگ کرج، گامی به سوی موفقیت در افزایش سطح جنگلها و فضای سبز استان است.

فرضی در ادامه افزود: نهالستان بزرگ کرج حدود 136هکتار می باشد که از این 136 هکتار می بایست بدرستی استفاده نمود.

 مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، با اشاره بر اينكه یکی از مهمترین ارکان اجرای طرح­های جنگلکاری، استفاده از نهال­های بومی مرغوب و سالم می­باشد و جنگلکاری با نهال نامناسب کاری عبث و بیهوده و هدر دادن سرمایه است، تولید نهال­ های اقتصادی و سازگار با شرایط اکولوژیکی استان در نهالستان بزرگ کرج را گامی به سوی موفقیت در افزایش سطح جنگلها و فضای سبز استان دانست.

عالی ترین مقام مسوول در منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز محور دیگر سخنان خود را به بحث بیابانزدایی در حوزه های مناطق بیابانی و کانون های ریزگرد برون مرزی اختصاص داد و تصریح کرد: همانطور که استان البرز در بحث تامین نهال به مناطق بیابانی  کشور بمنظور جلوگیری ازریزگردها، گام های موثری برداشته است ؛ آمادگی این را نیز داریم که در مناطق بیابانی کشور عراق که از آن به عنوان کانون و منشا خارجی ریزگردهای خارجی نام برده می شود با توجه به شرایط آب و هوایی و هماهنگی های لازم از سوی مسوولین در این مناطق نهال کاری انجام شود.

وی از توزیع گونه های درخت بلوط بمنظور کاشت در مناطق کوهستانی استان های کرمانشاه و ایلام از سوی نهالستان بزرگ کرج خبر داد وافزود: ما در نهالستان بزرگ کرج  گونه هایی از درخت بلوط که مختص غرب کشور و کوه های زاگرس می باشد را تولید نموده ایم  تا در صورت نیاز بتوانیم براحتی در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار دهیم که خوشبختانه استقبال خوبی نیز از این موضوع از سوی این دو استان نیز صورت گرفته است.

فرضی از توزیع نهال های مختص مناطق بیابانی در دو استان کرمانشاه و ایلام نیز اعلام وضعیت کردو گفت: مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز امادگی توزیع و در اختیار گذاشتن کامل را در صورت اعلام نیازمندی این دو استان در خصوص استفاده از نهال های بومی مورد استفاده در مناطق بیابانی یاد شده ، دارد و بمحض اعلام ما اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

مسیحا(محبوبه) اقتداریان
 


 


مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
عرابخیزداری منابع طبیعی بیابانزدایی فرضی البرز
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالبمطالب مرتبط

انتشار مطالب با ذكر منبع ( خبر صنعت ) بلامانع است.